Leden 2015

Zaujalo mne: Falešný a prázdný pojem "populista".

30. ledna 2015 v 8:34 | Anubides (c) |  Anubovi Otázky
V souvislosti s neustálými útoky na Tomia Okamuru slovem "populista" jsem narazil na článek, který vyjadřuje přesně to, co by měl každý občan, volící aktuální politické leadery, dostat zdarma do schránky, do ruky na zastávce a uvědomit si, co svou volbou způsobuje. S tímhle článkem maximálně sympatizuji.


Cituji článek:

Vypůjčil jsem si okřídlenou větičku Václava Klause, kterou kdysi použil v úplně jiné souvislosti. Lepší mě totiž, pro popis pojmu "populismus", nenapadla.

Myslím, že je načase s touto nálepkou skoncovat. Tedy asi s ní neskoncujeme tak, že by se snad přestala používat, to ne, ale mohli bychom přestat sedat na tento lep.

Kdo je to tedy vlastně ten "populista"? Wikipedia hovoří takto: "Termíny populistický či populista, používají politické strany v pejorativním významu, haní jimi své soupeře, které viní z prosazování rychlých a líbivých, ale těžko uskutečnitelných, řešení na složité socio-ekonomické problémy."

Uvedené si novináři vysvětlují nejčastěji tak, že populista je každý, kdo nabízí:
a) Řešit to, co si lidé řešit přejí
b) Řešit to jednoduše

Tohle ale populizmus není! Zmíněné dva body, by přece měly být snahou každého politika. To je podstata demokracie. Politik, který naplňuje vůli lidu a dělá to, pokud možno, co nejjednodušeji - jde nejkratší cestou k řešení.


Co tedy populizmus skutečně je?

Jako populistické řešení problému, si představuji, pokud například stát hospodaří s nějakými penězi, je silně zadlužený, má velký deficit, špatný rating, takže trhy mu nechtějí půjčovat, nebo jen za velmi nevýhodných podmínek … a politik slíbí lidem snížení daní, zvýšení důchodů a celkové životní úrovně. Třeba něco takového jako když Ukrajinský prezident slibuje svému lidu do dvou let životní úroveň jako v západní Evropě a podobně. Sečteno - pokud politik slibuje to, co si veřejnost přeje, co ale SPLNIT NELZE! To a nic jiného je populizmus, když už chceme něco pranýřovat.

Termín "populizmus" se zkrátka používá svévolně. A ačkoliv asi ne všichni, tak mnoho žurnalistů pravděpodobně dobře ví, co populizmus je a co není. Přesto pojem používají nesprávně a o to raději. Je to totiž výborný nástroj k dehonestaci politika, aniž by museli polemizovat s jeho názory a navrhovanými řešeními.


Zdroj: http://jurnecka.blog.idnes.cz/c/445946/Falesny-a-prazdny-pojem-populista.html


Co Vy a populismus?

Máte-li potřebu šířit cokoliv z tohoto blogu dále, je nutné nejdříve kontaktovat autora blogu na adrese: pilgrim45@seznam.cz ve formátu, kde uvedete na jaké stránky a za jakým účelem hodláte můj obsah šířit, plus na Vašich stránkách připnete odkaz na můj blog. Děkuji Vám.

Goldim-300x250

zarábaj s facelistom 468x60px