Českí jazik. Wo tshem, že to je?

20. ledna 2011 v 22:09 | Anubides (c) |  Téma týdne
Opět výborné téma týdne. Blog.cz mě těší čím dál více. Neříkám, že bych si tato témata sám třeba nevymyslel, ale Blog.cz mi hraje do karet. Už dávno jsem se chtěl vyjádřit na toto téma a opět si ho vezmu jak jinak, než z pohledu dnešních teen-age dorostenců, kteří mrví češtinu kde se dá. No doufám, že Vás nebudu nudit. Pojďme na to...


Tak zaprvé: Nejsme žádný puritán, ani zastánce minulosti.
A zadruhé: Jsem mladý kluk se zdravým rozumem a pozor - jsem vlastenec!

To jen tak pro začátek!

Za těch 5 let co jsem ze školy jsem strávil moře času brouzdáním po internetu a nestačil jsem mnohdy žasnout. A nad čím? Povím za chvíli. Řeknu Vám, že jsem prošel rovněž klasickou výukou češtiny, jako každý, kterému je kolem 20ti let. Ale NIKDE mě neučili abych větu "Vždyť vidím, co děláš ty vole!" zkomolil na: "Wždyt widim tso delas ty wole!". Jojo, vidíte dobře. Známá "Wéčka!". Proti tomuto zlozvyku jsou založeny různé "Wéčkové skupiny", kde se horlivě debatuje. Víte, já jsem rád, že jsem Čech. Jsem rád, že umím česky a nemusím se zato stydět. A i když nejsem dokonalej a občas komolím spisovnou češtinu s hovorovou, tak alespoň nemrvím slova do přiblblých podob. Občas mě třeba rozesměje kámoš na ICQ, když píše "íčka" jinak, než mají být. A když ho zjebu, oponuje mi: "No jo, mě to nikdy nešlo!" či, že je "Dislektik".

Ale co je krásně vidět, je to, jak dnešní teenageři zapomínají psát háčky a čárky. Díky smskám, internetu a klávesnici bez vložené diakritiky se naučili psát bez ní a výsledkem jsou kolikrát dvojsmysly ve slovech. Díky tomu dochází k nedorozumněním, někdy dokocne i k partnerským sporům. A vysvětlete pak té druhé polovičce, že to bylo myšleno jinak.

Já jsem osobně splachovací a nové slangové výrazy přecházím s úsměvem a chápu je. Ale když vidím na netu kupříkladu blog, který zdobí v češtině "wéčka" kam se podívám, tak bych ten blog nejradši hacknul a úplně mu rozházel písmenka :-D Ne, že bych byl takový nervák :-D Ale posuďte sami, přijde Vám to normální? Mě rozhodně ne. Možná jen proto, že na tom nic fajnového nevidím a vím, že to vypadá fakt blbě pro Ty, jenž pak daný text čtou.

Takže závěrem. Mějte češtinu rádi lidi zlatý. Píšete na blogy, píšete na fóra, tak piště česky tak, jak Vás učili kantoři ve škole a neničte unikátní český jazyk. Už tak je složitý, tak proč ho ještě stěžovat. Buďme Češi, ju?

A wo tom to je! :)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Audr(w)ey Audr(w)ey | Web | 20. ledna 2011 v 22:42 | Reagovat

Hned jak jsem vlezla na hlavní stránku blog.cz a viděla tenhle nadpis musela jsem sem vlézt, původně jsem si myslela ,že se pak budu moct pustit do nějaké té růžové holky... :D Ale i tak, tohle je dobrý článek.

2 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 21. ledna 2011 v 8:16 | Reagovat

Tak psaní w a záměna i a ty kraviny, to není čeština, nad tím je zbytečné se pozastavovat. Ale psaní bez háčků a čárek mi příšerně vadí, se to nedá číst! Jediná omluva je, když mi kámoši píšou z QIPu na ICQ, tam místo diakritiky přijmu azbuku, takže tam se to musí, ale jinak snad taky lidi nemluví "bez hacku a carek", tak by tak měli i psát. Nesetkala jsem se teda ještě s klávesnicí, kde diakritika není, na českých je snad vždycky.

3 anubides anubides | 25. ledna 2011 v 1:43 | Reagovat

Ann: JJ, tady jde spíš o lenost. Třeba u mobilů psaní diakritiky automaticky dělí sms z jedné na dvě. Dosud nevím proč tomu tak je, ale je to pěkná zhovadilost. 8-O

Audrey: Však se pust do mě jestli chceš :-D

4 Vendy Vendy | Web | 8. dubna 2011 v 20:08 | Reagovat

Texty bez háčků a čárek snesu jen na mobilu, jindě mi to příšerně vadí. Zhůvěřilosti s dvojitým w, Q místo k, sh nebo sz místo š a č, a přeházená písmenka (velká a malá), to mi vadí natolik, že z takových blogů jdu pryč a ani se neobtěžuji přečíst text.
Tento článek zdá se mi být dobrým! :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Máte-li potřebu šířit cokoliv z tohoto blogu dále, je nutné nejdříve kontaktovat autora blogu na adrese: pilgrim45@seznam.cz ve formátu, kde uvedete na jaké stránky a za jakým účelem hodláte můj obsah šířit, plus na Vašich stránkách připnete odkaz na můj blog. Děkuji Vám.

Goldim-300x250

zarábaj s facelistom 468x60px